0:00
0:00
Politika27. 8. 20069 minut

Úspěšný Afričan Mogae

Loňská studie Světové banky zabývající se kvalitou vládnutí vyzdvihla především práci tří vlád – slovinské, chilské a právě botswanské.

Astronaut
Autor fotografie: Pavel Reisenauer Autor: Respekt

„Tímto způsobem se jednat nedá. Možná se tak pracuje někde v Botswaně, ale my bychom tak neměli postupovat,“ řekl začátkem srpna na adresu trojkoalice sebejistě Jiří Paroubek. Jeho slova odrážejí pokřivený způsob, kterým vnímáme Afriku – jako jednolité místo plné krutých válek, nemocí, rozpadu státu, chaosu, marnosti a bezvýchodnosti. Jenomže v konkrétní realitě si Paroubek nemohl vybrat lépe: loňská studie Světové banky zabývající se kvalitou vládnutí vyzdvihla především práci tří vlád – slovinské, chilské a právě botswanské. Země s pouhým 1,6 milionu obyvatel na ploše větší než Německo, kterou vede Festus Mogae, se pyšní tradicí nejstarší africké demokracie, byť od získání nezávislosti s drtivou převahou vítězí jediná politická strana. Přesto se v mezinárodním žebříčku korupce díváme Botswaně na záda: zatímco se Česko dělí s Namibií, Řeckem a Slovenskem o 47. místo, sluní se pouštní stát na 32. pozici. „Vláda odjakživa horuje proti úplatkářství. Nemohu si vzpomenout na jediný korupční případ, do kterého by byl zapleten nějaký ministr,“ řekl BBC šéf tamní pobočky Transparency International Lebang Mpotokwame.

↓ INZERCE

Bez svévole náčelníků

Botswana vykročila do nezávislosti z ekonomického dna. V roce 1966 na řídce osídlený stát připadaly dvě střední školy a 13 kilometrů silnic a podle většiny pozorovatelů čekala tehdejší Bečuánsko budoucnost závislé…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc