Ďáblova inspirace
Kniha Roberta Palmera Opravdové blues přináší příběh této hudby i do Česka.
Tři prchající trestanci ujíždějí v ukradeném autě po prašné silnici. Jsme kdesi na jihu Spojených států, dvacáté století je teprve na začátku. Na křižovatce v centru širé pláně, kilometry od posledních domů, stojí zasněný černoch s kytarou. Uprchlíci zastaví a nabídnou svezení. „Co tu sakra uprostřed ničeho děláš?“ ptá se jeden z nich. „Musel jsem tu být včera o půlnoci, abych prodal duši ďáblu,“ zní odpověď. „A co ti za tvou duši dal?“ vyzvídá trestanec. „Naučil mě hrát pořádně na tuhle kytaru.“
Scéna ze slavného filmu Ethana a Joela Coenových Bratříčku, kde jsi? má pravdivý základ. Nejen ve filmu ztvárněný bluesman Tommy Johnson, ale později třeba i legendární hudebník Robert Johnson vyprávěli, že dělat muziku je učil sám ďábel. Možná. Jejich temná a podmanivá hudba je ale stejně tak odrazem otrockého života u řeky Mississippi v době, kdy otevřený rasismus patřil k denní rutině. Kniha Roberta Palmera Opravdové blues přináší příběh této hudby i do Česka.
Únik
Autor nabízí historii blues především na základě příběhů několika muzikantů, jako jsou již zmiňovaný Robert Johnson nebo Muddy Waters či Howlin’ Wolf. Kniha se pokouší přiblížit atmosféru rozpáleného jihu Spojených států první poloviny minulého století, kde se na bavlníkových plantážích či u prašných cest s kladivem na drcení kamenů v rytmu svých písní pohupují…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu