Reforma zdravotnictví v Německu je nemocná
Minulé pondělí v půl šesté ráno oznámila Angela Merkelová kompromisní dohodu velké koalice sociálních a křesťanských demokratů na rámcovém programu reformy zdravotnictví, první od dob říšského kancléře Otty von Bismarcka.
Vadí vám, že se čeští politici nemohou rozhoupat k reformě zdravotnictví? Klid, nejsou výjimkou.
Tak dlouhou noc už němečtí novináři dlouho nezažili. Na chodbách kancléřství čekali minulé pondělí až do půl šesté ráno. Teprve pak vyšla Angela Merkelová a spolu se svými koaličními partnery oznámila „revoluční průlom“. Tím se myslí kompromisní dohoda velké koalice sociálních a křesťanských demokratů na rámcovém programu reformy zdravotnictví, první od dob říšského kancléře Otty von Bismarcka. Žádné ovace ale nenásledovaly, spíš velké zklamání. „Důležité cíle reformy zůstanou nenaplněné,“ napsal zklamaně konzervativní deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Koalice tím ztrácí svoji legitimitu.“
V německém zdravotnictví se ročně utratí nějakých 240 miliard eur (na osobu je to přibližně čtyřikrát víc než v Česku). Cíl je přitom stejný jako ve všech dalších západních zemích: zastavit růst nákladů, zprůhlednit toky peněz a přitom nezhoršit kvalitu péče. Podle kritiků ale zůstalo jen u přání mimo jiné proto, že obě strany velké koalice šly do jednání se značně rozdílnými představami v hrubých rysech podobnými těm, které razí i česká levice a pravice. Výsledkem je to, že do německého zdravotnictví půjdou další peníze od občanů i ze státní kasy.
Pozor na piercing
Podle návrhu reformy by měly vzniknout takzvané zdravotní fondy, do nichž potečou finanční prostředky pro všechny pojišťovny. Mezi…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu