0:00
0:00
Civilizace9. 7. 20068 minut

Infuze, nebo vysavač?

Peníze Evropské unie mají být věnovány na výstavbu infrastruktury pro výzkum. Jsou tu však mnohá „ale“. Budeme schopni předložit dostatek kvalitních projektů?

Astronaut
Fotografie: Jsou to poslední velké peníze, které z Bruselu na výzkum dostaneme, říká předseda Akademie věd ČR Václav Pačes. Autor: Respekt

Když je dobrá úroda obilí, přemnoží se na polích hlodavci. Co se stane v české vědě, do které má v letech 2007–2013 přitéct ze strukturálních fondů EU až 70 miliard korun? Přemnoží se u nás vědci, aby pak bídně vyhynuli, až strukturální fondy vyschnou?

Peníze Evropské unie mají být věnovány na výstavbu infrastruktury pro výzkum. Jinými slovy, měli bychom za ně postavit nové výzkumné ústavy a vybudovat nové laboratoře. Výzkumná infrastruktura má podle představ Bruselu vyrůstat v méně rozvinutých regionech, což u nás znamená kdekoli v republice s výjimkou Prahy.

Jsou tu však mnohá „ale“. Budeme schopni předložit dostatek kvalitních projektů? Na ministerstvu školství, které má celou agendu na starosti, nedávno proběhl screening předložených návrhů. Vědecká veřejnost nebyla o celém programu nijak zvlášť dobře informována, přesto se zdá, že poptávka výrazně převyšuje nabídku peněz. Kvalitu projektů ale zatím nikdo podrobně nezkoumal. A čas se krátí, začínají hořet termíny a státní aparát nemá dost kvalifikovaných úředníků.

Další problém spočívá v tom, že Brusel poskytne na výstavbu nových pracovišť maximálně 85 % nákladů, zbytek musí přijít z Česka. Jednoduchá aritmetika ukazuje, že musíme každý rok pro tento účel sehnat až jeden a půl miliardy korun (pro srovnání – letos míří do české vědy ze státního rozpočtu celkem zhruba 18 miliard). A to není všechno. Bruselské…

↓ INZERCE

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc