Jako uchopit úhoře
Některé knižní novinky se mohou shodou okolností dokonale trefit do okamžiku, k němuž se v době vzniku teprve schylovalo. Tak je tomu i u čerstvé publikace Kdo ve stínu čeká na moc. Čeští komunisté po listopadu 1989.
Některé knižní novinky, které se tak či onak dotýkají současnosti, mívají štěstí. Jejich vydání se shodou okolností může dokonale trefit do okamžiku, k němuž se v době vzniku teprve schylovalo. Přesně to je případ čerstvé publikace Adama Drdy a Petra Dudka Kdo ve stínu čeká na moc. Čeští komunisté po listopadu 1989. Paseka ji vydala nějakých šest neděl před parlamentními volbami. A výsledek hlasování lze chápat jako překvapivé, nicméně docela logické vyústění jejího tématu.
Chabé skóre českých komunistů svádí k domněnce, že legitimní potomci gottwaldovských stalinistů i husákovských neostalinistů zůstávají ve stínu. Povolební manévry ČSSD však naznačují, jako by komunisté v duchu staré Leninovy teze opět aspirovali na postavení nepočetné avantgardy v čele masového hnutí.
Drda s Dudkem ve své knize ukazují, že podobné paradoxy se pro polistopadovou existenci české komunistické strany staly typickým znakem.
Záhada trojnožky
Hlasy odsuzující komunistické bezpráví u nás neutichají ani 17 let po revoluci. V řadě médií se vytrvale hovoří o nutnosti vyrovnat se s minulostí, valná část veřejnosti je k tomu ale netečná. V médiích se nevyhojená minulost každodenně poměřuje s vážnými problémy současnosti, jejichž řešení se zdá důležitější. Snaha vyburcovat Čechy, aby se hlasitě a bezvýhradně zřekli něčeho, čemu stejně nikdy moc nevěřili, působí ve srovnání se současnými…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu