Velká gesta v Cannes
Přehlídku ovládly dramatické příběhy a velká romaneskní témata. Viděli jsme především hodně politiky a dějin, hodně války a filmový realismus. Dvě nejvýznamnější ceny si odnesly filmy, jejichž klíčovým motivem byly krvavé etapy moderních dějin.
Ještě před deseti lety převažovala v hlavní soutěži napjatě sledovaného festivalu v
Cannes témata sexuality a intimity. Letos už stála v pozadí. Přehlídku ovládly dramatické příběhy a velká romaneskní témata. Viděli jsme především hodně politiky a dějin, hodně války a filmový realismus. Dvě nejvýznamnější ceny si odnesly filmy, jejichž klíčovým motivem byly krvavé (a do pozadí odsouvané) etapy moderních dějin.
Sysel celebritou
„Dobrý den. Jsem Al Gore, minulý budoucí prezident Spojených států. Není to k smíchu,“ představil novinářům Al Gore dokument Unconvenient Truth (Nevhodná pravda) režiséra Davise Guggenheima o globálním oteplování. Jeho slova nemíří jen na zmařenou prezidentskou kariéru. Tím, že se Al Gore nestal prvním mužem Spojených států, nepodařilo se mu přitáhnout k zájmu o problematiku světového klimatu dostatečný počet lidí. Film právě startuje v amerických kinech a Gore nepotřebuje slávu, ale diváky: „Zabývám se globálním oteplováním třicet let,“ říká. „Když znáte pravdu, o které politici nechtějí nic slyšet, zbývá jediné: sdělit ji každému člověku zvlášť.“ Gore je charismatický jako filmová hvězda, jenže prohrál ve volbách a je „mediálně mrtvý“. Jeho alarmující a vtipné filmové svědectví o umírající planetě budilo na festivalu méně pozornosti než Bruce Willis, který namluvil pro animovaný film roli sysla.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu