Událost na internetu
Jednou ze zásadních výhod internetu je bezesporu skutečnost, že na síti jsou si všichni rovni. To ale nemusí platit navěky. Představte si třeba, že zde bude zaveden „rychlostní poplatek“.
Jednou ze zásadních výhod internetu je bezesporu skutečnost, že na síti jsou si všichni rovni. To ale nemusí platit navěky. Představte si třeba, že zde bude zaveden „rychlostní poplatek“. Stránky toho, kdo nezaplatí, budou pomalé. Váš oblíbený vyhledavač začne běhat pomaleji než konkurence. Někdo přijde s revolučním projektem, ale nebude mít na poplatky, zpomalí a solventnější soupeři ho smetou. Neziskové organizace budou „druhá liga“ – pomalá a nudná.
Hrozba je reálná. Firmy, publicisté i řadoví „brouzdalové“ sdružení do spolku SaveTheInternet.com tvrdí, že Spojené státy čelí riziku už teď. Jejich obavy vyvolává dlouhotrvající lobbing telekomunikačních firem, jehož smyslem je prosadit v síti princip placení za nadstandardní péči. A v poslední době je přiživilo především prohlášení vysoce postaveného manažera amerického telekomunikačního gigantu BellSouth Corporation Williama L. Smitha. Ten jasně řekl, že firmy poskytující připojení k internetu by měly mít možnost prodávat „přednostní péči“.
Byla by to revoluce. Princip „síťové neutrality“ je totiž jedním ze základních stavebních kamenů internetu. Zmíněný předpoklad, že „v kabelu jsme si všichni rovni“, určuje, že poskytovatelé připojení se nemají starat, jaká data v síti proudí. S daty od Microsoftu se zachází stejně jako s daty od truhláře z Pankráce. I díky tomu principu je dnes internet tím, čím je. Pokud má někdo dobrý nápad, má relativně rovné šance soupeřit s konkurencí na celém světě.
Tři čtvrtě milionu dosavadních signatářů petice SaveTheInternet.com varuje, že pokud padne princip neutrality, budou si bohaté firmy moci snadno kupovat klid od případné konkurence.
Oponenti tento názor cejchují jako naivní brzdu rozvoje. Jejich argumenty shrnuje například šéf protikampaně placené americkými poskytovateli připojení Hands Off The Internet Michael McCurry. Peníze za rychlé připojení jsou prý nezbytné k inovaci technického stavu sítě.
Laik by na tomto místě zřejmě namítl, že systém dnes navzdory rychle stoupajícím nárokům běží víceméně bez potíží a zasahovat do fungujícího organismu je zbytečné riziko. Provideři to ale neberou. V budoucnosti prý nároky na síť nepředstavitelně narostou. Po drátech pojede ohromné množství informací. Miliony televizí, byznys, filmy, prostě všechno. A údržbu tohoto zázraku bude třeba platit.
Od stolu je tento spor takřka nemožné vyhodnotit.
V debatě by ale neměla zapadnout už dva roky stará slova předsedy Fiber Optic Association, podle něhož je kapacita kabelů dnes využita z pouhých sedmi procent. Zbylých 93 procent prý nápor modernizace unese. A aby toho nebylo málo, do sporu se vložily i mocné firmy.
Děje se tak v rámci kampaně It’s Our Net, kterou organizují například Microsoft, Google, Amazon, Yahoo nebo Skype. Giganti mají obavu, že s novými pravidly by se dostali do nepřijatelné závislosti na telekomunikačních firmách.
Hádky zřejmě vyústí ve změnu amerických zákonů. Zastánci i oponenti síťové neutrality se snaží prosadit svou verzi a o krůček blíž k úspěchu zatím mají signatáři SaveTheInternet. Na jejich stranu se přidaly důležité osobnosti – vynálezce World Wide Webu sir Tim Berners-Lee či další z otců internetu Vint Cerf (nyní ovšem zaměstnanec Googlu) a jimi propagovaný návrh zákona již schválila justiční komise při Sněmovně reprezentantů.
Ten se ale bude muset utkat s konkurenční normou, která propaguje placení za rychlost. Hlavní bitva o to, zda síťová neutralita chrání svobodný internet, nebo zpomaluje jeho rozvoj, nás tedy teprve čeká.
Autor je šéfredaktor serveru Mediář.cz
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].