0:00
0:00
Civilizace4. 6. 20068 minut

Komáři míří na sever

Sklepy činžáků, šachty s kapajícím potrubím, kanalizace, spleť tunelů metra. Prostory jako stvořené k tomu, aby v nich přebývali tvorové vzbuzující odpor a strach.

Astronaut
Fotografie: Hodovat na zvířeti? Lidé chutnají lépe! (Komáří samička rodu Culex pipiens) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz Autor: Respekt

Sklepy činžáků, šachty s kapajícím potrubím, kanalizace, spleť tunelů metra. Prostory jako stvořené k tomu, aby v nich přebývali tvorové vzbuzující odpor a strach. A skutečně: nemusíte tady potkat rovnou desetimetrového aligátora jako v amerických filmech, zato tu žijí jiní nepříjemní útočníci – komáři rodu Culex.

Komáři v podzemí? Po nedávné povodni nás trápí hlavně poblíž řek, přesto se nejprve zastavme u těch, kteří nejsou tolik vidět. Před časem uveřejnil časopis Science článek o výzkumu, který proběhl v londýnském metru. Vyplývá z něj, že se tu vyvíjejí komáří populace odlišné od všech ostatních. Možná to jsou potomci komárů rodu Culex, které podzemí polapilo už před sto lety, kdy se metro stavělo. Vězňové podzemích prostor zřejmě neradi přestupují z jedné linky metra na druhou; genetické rozdíly jsou totiž větší mezi komáry odchycenými na různých trasách londýnské podzemní dráhy než mezi těmi, kteří žijí na téže lince.

Komáři sají v metru krev pasažérů a provozních dělníků, ale také krys a myší. Larvám mohou poskytovat dostatek potravy bakterie a kvasinky, které zpracovávají mikroskopické kousky kůže a další biologický odpad z lidských těl. V pražském metru byli komáři rodu Culex objeveni v roce 1981 na stanici Kosmonautů (dnes Háje), v moskevském metru už dokonce v roce 1942.

Komáři rodu Culex jsou však zajímaví hlavně z jiného důvodu. V poslední době se totiž zdá, že se…

↓ INZERCE

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc