Akademici terčem bojkotu
Je libo ukázku presumpce viny schválené přímo na akademické půdě? Stačí se podívat do Velké Británie. Minulé pondělí tam byl vyhlášen či přesněji doporučen akademický bojkot Izraele – jeho vědců a vědeckých pracovišť.
Je libo ukázku presumpce viny schválené přímo na akademické půdě? Stačí se podívat do Velké Británie. Minulé pondělí tam byl vyhlášen či přesněji doporučen akademický bojkot Izraele – jeho vědců a vědeckých pracovišť. Základní bod, ale i největší problém této akce spočívá v následujícím: britští vědci mají přerušit styky s těmi izraelskými kolegy (či jejich působišti), kteří se jasně nezřeknou „politiky apartheidu“ a diskriminační praxe svého státu, rozuměj vůči Palestincům. Tak to alespoň shrnuje rezoluce, kterou na své výroční konferenci v Blackpoolu přijalo největší akademické sdružení na ostrovech, Národní asociace vysokoškolských učitelů (67 tisíc členů). Pro rezoluci hlasovalo 106 delegátů, proti 71 a 21 se zdrželo. Dokument vyzývá členy sdružení, aby „zvážili svou vlastní odpovědnost za zajištění rovnosti a nediskriminace v kontaktech s izraelskými vzdělávacími institucemi či jednotlivci“. Trnem v oku je rezoluci zejména „pokračující izraelská politika apartheidu včetně stavby vylučovací zdi a diskriminačních praktik ve vzdělání“.
Přes svůj nezávazný charakter je to pozoruhodná a výstražná výzva. Navzdory tomu, že vzešla z akademické obce, jíž by měl být vlastní kritický přístup, obsahuje místo kritiky spíše paušalizaci. Izrael, jeho politika, praxe i vzdělávací systém, má své problémy a ke kritice nabízí široké pole. Chce-li někdo shromažďovat…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu