Slabiny a přednosti rovné daně
Sociální demokracie se v předvolební kampani ostře opřela do konceptu rovné daně navrhované ODS. Zemi by v případě rovné daně čekalo prudké omezení dosavadní solidarity, varují sociální demokraté. Je to pravda? A jak by si s tím pravice poradila?
Sociální demokracie se v předvolební kampani ostře opřela do konceptu rovné daně navrhované ODS. Bylo cítit, že míří do srdce konceptu svých pravicových rivalů. Největší trumf občanských demokratů se v interpretaci Lidového domu proměnil v podvod na voličích, který „80% lidí sníží příjmy“, jenom těm nejbohatším přidá. „Rovná daň = solidarita chudých, výrazně si polepší lidé s nadprůměrnými příjmy, miliardáři a milionáři budou platit poloviční daně,“ píše ČSSD na útočných plakátech proti ODS a vysvětluje, že dojde k nabourání zavedené solidarity mezi chudými a bohatými, respektive k ožebračení nejchudších. Českou republiku by v případě rovné daně čekalo prudké omezení dosavadní solidarity, protože by se snížila daňová progrese, varují sociální demokraté. Je to pravda? A jak by si s tím pravice poradila?
Pravicově sociální
Příklad Slovenska, kde byla rovná daň zavedena, ukazuje, že daňová progrese, tedy strmost křivky růstu zdanění v závislosti na rostoucím příjmu, se příliš měnit nemusí. Slovenský ministr financí Ivan Mikloš to nedávno vysvětlil jasně. Do příjmu 8500 měsíčně na Slovensku nikdo daně neplatí, z příjmu 100 tisíc korun se odvádí bezmála 17 tisíc korun. Laicky řečeno: návrh rovné daně nedělá nic jiného, než že dosavadní progresivní křivku stahuje po ose grafu dolů, klesají sazby, nikoli strmost křivky. Lidé, kteří dnes pořád ještě daně platili…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu