Netopýří lék na smrtelnou nemoc
Je to senzační zpráva. Úřady našly peníze na nákup léku proti chorobě, která tu ročně zabije dvanáct set lidí a způsobuje materiální škody za zhruba padesát miliard korun.
Je to senzační zpráva. Úřady našly peníze na nákup léku proti chorobě, která tu ročně zabije dvanáct set lidí a způsobuje materiální škody za zhruba padesát miliard korun. Vysokou úmrtnost na zdejších silnicích – neboť o tuto nemoc jde – teď bude v hlavním městě zahánět baterie radarů měřících rychlost a celorepubliková policie dostane laserové snímače, silná auta a motorky nutné ke stíhání přemnožených pirátů. Oslavu kazí jediné: vzpomínka na zhruba dvacet tisícovek obětí, které tu na cestách zahynuly jen za posledních deset let. Těm už dovezené medikamenty nepomohou, přestože v pravý čas aspoň některým z nich mohly: radary ani silná auta nejsou vynálezem poslední doby. Jenom ve Francii se po jejich nasazení v roce 2003 podařilo během jednoho roku snížit počet mrtvých asi o pět set životů. Proč to u nás dřív nešlo? Otázka důležitá ne kvůli minulým vinám, ale kvůli představě, jakou tady má krotitelské úsilí vlastně šanci uspět.
Dost, prosím
„Po pádu komunistického režimu měli šoféři pocit, že policie je neschopná a do řízení jim nemá co mluvit,“ nabízí psycholog Jan Weinberger z Centra dopravního výzkumu možné vysvětlení zdejší letité automobilové anarchie. Je známý fakt, že za hranicemi se Češi chovají v řidičské roli většinou vzorně, doma ovšem dokázali proměnit silnice v místa strachu o život a pohrdání právem. Po změně se volalo léta, opravdu…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu