Kouzlo Angely Merkelové
S láskou je to známá věc: tři měsíce, říká se, a růžové brýle spadnou. V politice to platí dvojnásob. Úpadek začíná ihned, jakmile nový premiér převezme funkci.
S láskou je to známá věc: tři měsíce, říká se, a růžové brýle spadnou. V politice to platí dvojnásob. Úpadek začíná ihned, jakmile nový premiér převezme funkci. A už po několika měsících nevypadá nová vláda o moc lépe než ta stará. Proto je pozoruhodné, co se v těchto týdnech odehrává v Německu. Angela Merkelová je ve funkci už téměř půl roku, a přesto se mezi Němci těší nevídané oblibě. I když loni v září dalo Merkelové svůj hlas jenom 35 procent voličů, dnes s novou kancléřkou souhlasí 70 procent populace. Kde se tato překvapující popularita bere? Odpověď kupodivu úzce souvisí s bývalým kancléřem Gerhardem Schröderem.
Alfa-samci a Bummelzug
„Schröderova éra byla jízdou na horské dráze,“ napsal v listopadu Herbert Prantl v Süddeutsche Zeitung. „Strmý vzestup, strmý sestup, senzační zatáčka. Někdy spolujezdci sténali, někdy diváci ječeli – buď nadšením, nebo děsem.“ Posledních dva a půl roku Schröderovy vlády Německo opravdu žilo v neustálém politicko-emocionálním stresu. Po spíše ospalém prvním kole neminul od roku 2003 týden, kdy by se členové vlády přes média vzájemně nenapadali a nekritizovali. Skoro každý měsíc se diskutovalo o nových rozsáhlých škrtech v účetních položkách „má dáti“ sociálního státu. Přitom po dramatických výrocích často následovaly skromné činy. A nad každodenním politikařením trůnil kancléř, jehož demonstrativní…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu