Věda ve Svaté zemi
Koncem února jsem psal v této rubrice o tom, jak vědci v různých zemích cestují do práce. Zmínil jsem se přitom o díře v plotu kolem Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, jíž jsem se vždy protahoval, abych nemusel oklikou a vyhnul se bezpečnostní kontrole.
Koncem února jsem psal v této rubrice o tom, jak vědci v různých zemích cestují do práce. Zmínil jsem se přitom o díře v plotu kolem Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, jíž jsem se vždy protahoval, abych nemusel oklikou a vyhnul se bezpečnostní kontrole. Nyní jsem se však do Izraele na krátký čas vrátil a díru jsem našel pečlivě zadrátovanou. Stejně jako ostatní procházím tedy každé ráno u brány univerzity filcunkem, který je pečlivější než kdykoli předtím.
Nepříznivá politická situace na Blízkém východě musela nutně izraelské vědecké instituce poznamenat. Nejde ani tak o přísná bezpečnostní opatření, horší je morální dopad téměř čtyřicetileté okupace palestinských území izraelskou armádou. Když jsem v roce 1994 přijel po studiích do Izraele poprvé, vládla na univerzitách i ve společnosti optimistická nálada. Většina mých izraelských kolegů podporovala mírová jednání a věřila, že vyřešení konfliktu je na dosah ruky. Pak ale začala přicházet jedna špatná zpráva za druhou a já si při každé další cestě říkal, že už hůř ani být nemůže, jen abych při následující návštěvě zjistil, jak jsem se bohužel mýlil.
K násilnostem dochází na obou stranách konfliktu, faktem ale je, že kvůli pokračující okupaci spojené s porušováním Ženevských konvencí a rezolucí OSN se ozývají výzvy k bojkotu izraelských akademických institucí. Nepřicházejí pouze z arabského světa (vědecké kontakty mezi Izraelem a dalšími…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu