0:00
0:00
Rozhovor10. 4. 200616 minut

Světlo, které vniká do budovy

Petr Franta (57) se narodil a vystudoval v Praze. V roce 1977 odešel do emigrace, o čtyři roky později zvítězil v soutěži na urbanistické řešení starého přístavu v Montrealu.

Astronaut
Fotografie: Petr Franta. - Autor: ISIFA/LN Autor: Respekt

Petr Franta(57) se narodil a vystudoval v Praze. V roce 1977 odešel do emigrace, o čtyři roky později zvítězil v soutěži na urbanistické řešení starého přístavu v Montrealu. Je autorem nebo spoluautorem řady dalších významných a ceněných projektů: plánu obytné čtvrti v Šanghaji, staveb v New Yorku, Montrealu aj.; také v Praze, kde znovu působí od roku 1997 (Palác Flóra na Vinohradech, část komplexu Anděl City na Smíchově, dostavba letiště Praha-Ruzyně); s českou exilovou sochařkou Magdalenou Jetelovou spolupracoval na realizacích monumentálních plastik ve veřejných prostorách. Jeho práce z let 1994 až 2005 představuje publikace a putovní výstava Úhel pohledu / Ways of Seeing, která právě probíhá v Los Angeles a přestěhuje se mj. do New Yorku, Londýna a dalších měst Evropy.

↓ INZERCE

Dají se ve světové architektuře rozpoznat nějaké trendy? Tušíte, kam směřuje?

Dá se říct, že města dnes postupují od koncepcí celku k jednotlivým budovám, které zadávají vybraným architektům. Například Berlín, který nyní vlastně řeší svou poválečnou historii, se vyrovnává s tím, co zůstalo po komunistech, a zve si k tomu nejznámější světové architekty. Zajímavý proces probíhá v celé Evropě, která hledá i svůj regionální výraz, neboť si je vědoma jiných tradic, než z jakých vychází například severoamerická architektura. Svébytným příspěvkem v této diskusi je kupříkladu současná španělská…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc