Spravedlnost v Africe
Afrika se dočkala nadějného aktu spravedlnosti. Ve středu se ocitl v sídle zvláštního tribunálu OSN v Sieře Leone bývalý liberijský prezident Charles Taylor, jehož lidé v Libérii, Sieře Leone, Guineji či Pobřeží slonoviny organizovali převraty a páchali zvěrstva.
Afrika se dočkala nadějného aktu spravedlnosti. Ve středu se ocitl v sídle zvláštního tribunálu OSN v Sieře Leone bývalý liberijský prezident Charles Taylor, jehož lidé v Libérii, Sieře Leone, Guineji či Pobřeží slonoviny organizovali převraty a páchali zvěrstva. Jejich snad nejobecněji známým symbolem se staly mačetami usekané ruce – a sice proto, aby se podařilo vylidnit diamantonosné areály. Právě o tom, nakolik se tyto plány zdařily, vypoví Taylorovy účty a, doufejme, i on sám nyní před soudci.
Je to opravdu důležitá zpráva a dokládá, že neschází-li vůle, Afrika sama si dokáže zjednat spravedlnost. Právě před třemi lety vydal tribunál OSN na Taylora mezinárodní zatykač pro válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, ale stíhaný se nenechal rušit ve svém exilovém klidu – upřímně řečeno, nerušily ho ani nigerijské úřady. Teprve minulé pondělí večer, když se objevily náznaky možného vydání, zmizel ze své vily. Poté se v autě s diplomatickou značkou pokusil překročit hranice do Kamerunu, ale při kontrole byl zatčen. Na osobní příkaz nigerijského prezidenta Oluseguna Obasanja měl pak být ihned předán do Libérie. Této variantě se ale vzepřela nová prezidentka Johnson-Sirleafová. Prohlásila, že v její zemi ještě žije příliš mnoho Taylorových stoupenců, kteří by mohli vyvolat nepokoje, a že tudíž zatčený má být předán přímo tribunálu ve Freetownu. Což se stalo hned ve středu. Jistě,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu