České poklady v ohrožení
Praha, Brno, Kutná Hora, Český Krumlov a další historická města s tolik ceněnou atmosférou dávných časů jsou ve vážném ohrožení. Investoři tlačí na zmírnění ochrany památek a nový ministr kultury jim hodlá vyhovět.
Praha, Brno, Kutná Hora, Český Krumlov a další historická města s tolik ceněnou atmosférou dávných časů jsou ve vážném ohrožení. Investoři tlačí na zmírnění ochrany památek a nový ministr kultury jim hodlá vyhovět. Je tu ale ještě druhý úhel pohledu: česká a moravská města stojí naopak na prahu potřebného rozvoje, kterému se hrstka staromilců snaží bránit. Rozvoje, který přece tahle města nerozboří, jen trochu změní, zboří pár starých domů a postaví nové, moderní.
Platí možnost a, nebo b? Na tom se laická i odborná veřejnost těžko shodne, politici se ale shodnout musí. Musí říct, jak bude Česko v ochraně památek dál postupovat. Nejde o maličkost: podle lidí z oboru totiž zdejší města čelí stále silnějšímu nájezdu investorů, jejichž zájmem je levná a rychlá výstavba v atraktivních lokalitách historických center, kterými se jezdí kochat celý svět. Na druhou stranu investoři přinášejí peníze, práci a hodnoty, které obyvatelé měst potřebují. A otázka zní: Jak to udělat, abychom neznechutili jedny ani druhé?
Peníze versus peníze
Je tedy lepší konzervovat česká města, jak jsou? Nebo raději povolit uzdu novému rozvoji? I naši předci takový střet různých zájmů znali a nutno dodat, že jej řešili bez „zbytečné“ nostalgie. I když se ozývaly hlasy proti, bez problémů bourali celé staré čtvrti (v Praze to byla známá asanace Josefova) a stavěli čtvrti nové. Šlo o pozemky,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu