Průvodce pacienta po vlastním osudu
Není nad to, když se vládní politická strana může pochlubit dlouhodobě nepřetržitou, srozumitelnou politikou. Třeba ve zdravotnictví. Před dvěma lety převzal nakrátko dohled nad tímto rezortem sociálnědemokratický místopředseda vlády Bohuslav Sobotka.
Není nad to, když se vládní politická strana může pochlubit dlouhodobě nepřetržitou, srozumitelnou politikou. Třeba ve zdravotnictví. Před dvěma lety převzal nakrátko dohled nad tímto rezortem sociálnědemokratický místopředseda vlády Bohuslav Sobotka. Počínal si racionálně. Sestavil tým deseti odborníků a pozval do Prahy experty Světové banky. Výsledkem této práce byla precizní studie, jak reformovat zdejší zdravotnictví. Jaký je dnes její osud? „Obvolal jsem odpovědné úředníky,“ říká Vítězslav Klíma z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví. „Někde to tady bylo, nikdo ale neví, kde to může být teď.“
Doba a ministři se mění, jen rozruch kolem českého zdravotnictví zůstává. Marii Součkovou (ministryni v letech 2002–2004) čeká soudní proces, v němž jí hrozí vězení kvůli podezřelým zakázkám. Její nástupce Jozef Kubinyi vzbudil velké naděje, uměl se dohodnout s opozicí a sepsal ceněnou koncepci, dnes je už jen řadovým poslancem. ČSSD ho nechce ani za člena své zdravotnické skupiny expertů, ani v příštím parlamentu a kdysi nadějná koncepce zaujímá už jen místo na Kubinyiho webových stránkách. A poslední v řadě padlých – exministryně Milada Emmerová? Ta je teď řadovou lékařkou v Plzni a nezbyla po ní ani koncepce, ani nostalgie. Jen rekordní dluhy a úleva z rychlého vyklizení pozic.
Přehlídka zdejších ministrů zdravotnictví a jejich osudů může tedy…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu