Kmen jménem Ali Farka Touré
Svět oplakává fenomenálního hudebníka z Mali, pro nějž byl v životě nejdůležitější traktor. „Když byli Afričané bílými otrokáři odváženi do Ameriky, vzali si s sebou větve a listí ze stromů naší hudby.
Svět oplakává fenomenálního hudebníka z Mali, pro nějž byl v životě nejdůležitější traktor.
„Když byli Afričané bílými otrokáři odváženi do Ameriky, vzali si s sebou větve a listí ze stromů naší hudby. Kořeny a kmen zůstaly v Mali,“ prohlásil podle legendy Ali Farka Touré, když poprvé slyšel černé blues od Mississippi v 60. letech. Od té doby se mu tento kmen podařilo zásadně zušlechtit a vyvézt do světa. Získal dokonce dvě ceny Grammy a doma se stal národním hrdinou. Minulé pondělí však jeho hlas utichl. Zemřel ve spánku na své farmě na prahu pouště.
Žádná Mississippi
Byl kytarovým samoukem, intuitivním hráčem, geniálním improvizátorem. Zvukem nástroje a fascinujícím hlasem vystavoval posluchače účinkům nepopsatelné pouštní magie; jediným tónem dokázal vzbudit tolik emocí a nálad, jako jiní s celou kapelou. Přitom značně nerad zdlouhavě zkoušel. Svá alba natáčel takřka na jeden zátah. Například to loňské In The Heart Of The Moon, za nějž před nedávnem obdržel svou druhou cenu Grammy, za několik hodin. S hráčem na koru Toumani Diabatem přetáčeli pouze jednu skladbu, protože je přerušil silný déšť.
Ali Farka měl skutečné charizma a o spolupráci s ním snila celá řada často daleko slavnějších muzikantů. Ne všechny si ovšem pustil k tělu. K rozhodnutí natáčet v roce 1994 v Los Angeles s americkým producentem a kytaristou Ry Cooderem, tvůrcem…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu