Vyvolený Babiš má novou reality show
Skandál kolem prodeje strategické firmy Unipetrol roste. Přes obrazovku vtrhl do obývacích pokojů jako nové a úspěšné televizní drama. Ale o co v něm vlastně jde? Jisté je pouze jedno – zatím to není žádná Watergate. Tedy očistná lázeň, která jasně pojmenovává zločiny či přehmaty moci a zároveň připravuje půdu pro změny psaných i nepsaných pravidel, aby se to už nikdy neopakovalo.
Skandál kolem prodeje strategické firmy Unipetrol roste. Přes obrazovku vtrhl do obývacích pokojů jako nové a úspěšné televizní drama. Ale o co v něm vlastně jde?
Jisté je pouze jedno – zatím to není žádná Watergate. Tedy očistná lázeň, která jasně pojmenovává zločiny či přehmaty moci a zároveň připravuje půdu pro změny psaných i nepsaných pravidel, aby se to už nikdy neopakovalo. Současný poprask kolem Unipetrolu a možné korupce zúčastněných politiků při jeho prodeji má v tuto chvíli spíš opačné parametry. Musíme ho posuzovat opatrně, jako možnou provokaci či trik bojujících konkurentů, nebo mocenských a bezpečnostních skupin. To samozřejmě neznamená, že bychom tu věc mohli pustit z hlavy. Průběh a pozadí skandálu totiž vyvolávají významná podezření a nutí zmáčknout alarm.
Naše skvělá policie
Reakce našich politiků na zvěst o možných úplatcích při prodeji chemického holdingu zatím nepřekračuje obvyklý folklor: jde o „útok proti vládě“, „pomluvy“, „lži“, „špinavost“. Nad rámec se ještě dovídáme, že jde o „pokus zlikvidovat předsedu sociálních demokratů Stanislava Grosse“. Přiznejme, že munice k těmto obehraným argumentům tentokrát nepostrádá jistou logiku. Na tajně pořízených nahrávkách odvysílaných televizí Nova obviňuje Grosse z úplatkářství podezřelý šíbr, zapletený do tahanic o Unipetrol na straně odstrčené konkurence. Jeho řeči ovšem bez důkazů neznamenají nic…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu