Přesvědčit Evropu, že jsme stejní
Ivan Pilip se narodil roku 1963 v Praze, kde vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1993–6 byl předsedou KDS, po sloučení s ODS patřil k vrcholným představitelům Klausovy strany a byl považován za jeho možného nástupce. Roku 1997 se však proti němu postavil a podílel se pak na vzniku Unie svobody. Od počátku 90. let působil ve vysokých vládních funkcích. Od května 2004 pracuje v Lucemburku jako viceprezident Evropské investiční banky.
Ivan Pilip
se narodil roku 1963 v Praze, kde vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1993–6 byl předsedou KDS, po sloučení s ODS patřil k vrcholným představitelům Klausovy strany a byl považován za jeho možného nástupce. Roku 1997 se však proti němu postavil a podílel se pak na vzniku Unie svobody. Od počátku 90. let působil ve vysokých vládních funkcích. Od května 2004 pracuje v Lucemburku jako viceprezident Evropské investiční banky.
Jak se vám líbí v Lucemburku?
Je to tam zvláštní, inspirující, zajímavé. Ve městě žije plno národností, spousta menšin, jezdí tam na práci hodně lidí z okolních zemí… Na mě se někdy dívají jako na někoho z trochu exotické východní Evropy.
Pracujete na vysokém postu ve velké instituci Evropské unie. Vaši kolegové vnímají jako exotickou i Českou republiku?
Ti, kteří Evropu sledují, ji vnímají jako přehlednou zemi. Pravděpodobně kvůli stabilitě politické scény.
Vy taky považujete naši scénu za stabilní?
Česká politika prochází řadou krizí, ale nedělal bych z toho unáhlené závěry. Často bývám pracovně v Polsku, Slovensku nebo Maďarsku, kde je to podobné: periodicita vládních krizí, aféry, deziluze občanů z politického vývoje…
Byl jste ve vedení strany, která kdysi představovala alternativu k ODS a ČSSD s jejich černými konty a podezřeními na korupci. Nakonec jste…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu