Solidarita je svoboda
Tento týden Polsko oslavuje pětadvacáté výročí vzniku Solidarity. Výročí, které by si vlastně měli připomínat i Češi, protože tamější revolta proti totalitě významně ovlivnila události v celé komunistické Evropě. Bez nadsázky se dá říct, že události z roku 1980 přispěly k pozdějšímu zhroucení železné opony. Ve Varšavě a Gdaňsku se v těchto dnech sejdou představitelé vlád evropských zemí s pamětníky tehdejších událostí z řad opozičních vůdců z Polska a dalších států, západních novinářů a bývalých politiků, aby si tento okamžik připomněli
Tento týden Polsko oslavuje pětadvacáté výročí vzniku Solidarity. Výročí, které by si vlastně měli připomínat i Češi, protože tamější revolta proti totalitě významně ovlivnila události v celé komunistické Evropě. Bez nadsázky se dá říct, že události z roku 1980 přispěly k pozdějšímu zhroucení železné opony. Ve Varšavě a Gdaňsku se v těchto dnech sejdou představitelé vlád evropských zemí s pamětníky tehdejších událostí z řad opozičních vůdců z Polska a dalších států, západních novinářů a bývalých politiků, aby si tento okamžik připomněli.
Vzpoura se rozjíždí
Dohody ve Štětíně a Gdaňsku mezi předáky Solidarity vedenými Lechem Wałęsou a polskou komunistickou vládou tehdy zastupovanou jejím místopředsedou Mieczyslawem Jagielskim, které legalizovaly vznik Nezávislého odborového svazu Solidarita, byly podepsány 30. a 31. srpna 1980. Vyvrcholila jimi série letních stávek, demonstrací a dalších protestů, jejichž bezprostřední příčinou bylo plánované zvýšení cen masa, ale jejichž širším smyslem bylo nastolení svobodnějších poměrů v totalitní zemi. Polsko – povzbuzené už v roce 1978 zvolením krakovského kardinála Karola Wojtyły novým papežem, který se záhy po nástupu do úřadu jako Jan Pavel II. vydal na triumfální návštěvu své rodné země – se tak dostalo do centra pozornosti celého světa.
Po podpisu gdaňských dohod následovala patnáctiměsíční éra relativní svobody,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu