0:00
0:00
Scéna29. 8. 20054 minuty

Co se děje ve světě

Výtvarné umění australských Aboroginců zažívá v posledních letech celosvětový úspěch a tento týden se chystá pokořit další metu: plátno nejslavnějšího domorodého umělce Austrálie Rovera Thomase Lundari má šanci být prodáno na aukci v Melbourne až za 1,2 milionu dolarů a stát se nejdražším „domorodým“ dílem vůbec. Ještě větší důvod k radosti dává ale komunitě aboroginských výtvarníků jiná událost. Po třiceti letech se znenadání našla kolekce kreseb dětí ze školy v Carrolupu – milovaná a pro původní obyvatele nesmírně důležitá sbírka, v níž se potkává jejich nedávná tragédie s nadějí na lepší budoucnost.

Astronaut
Fotografie: Umění ukradených dětí. (Barry Loo, 13 let.) Foto Picker Art Gallery Autor: Respekt

Výtvarné umění australských Aboroginců zažívá v posledních letech celosvětový úspěch a tento týden se chystá pokořit další metu: plátno nejslavnějšího domorodého umělce Austrálie Rovera Thomase Lundari má šanci být prodáno na aukci v Melbourne až za 1,2 milionu dolarů a stát se nejdražším „domorodým“ dílem vůbec. Ještě větší důvod k radosti dává ale komunitě aboroginských výtvarníků jiná událost. Po třiceti letech se znenadání našla kolekce kreseb dětí ze školy v Carrolupu – milovaná a pro původní obyvatele nesmírně důležitá sbírka, v níž se potkává jejich nedávná tragédie s nadějí na lepší budoucnost.

Kdo před třemi lety viděl film Králičí plot, bude rychle v obraze: misijní škola a tábor pro aboriginské děti v Carrolupu v jihozápadní Austrálii vznikl jako desítky jiných na základě politiky násilné asimilace původních obyvatel. Cílem bylo odebrat z domorodých rodin všechny smíšené nebo světlou pletí obdařené děti, odříznout je od jejich komunity a vštípit jim bělošský způsob života. Architekti tohoto plánu, realizovaného od roku 1910 až do pozdních 70. let, doufali, že čistokrevní Aboriginci izolovaní v poušti a vystavení asimilačnímu tlaku postupně vymřou. V dětských táborech panovaly krušné poměry, na ukradenou generaci, jak se odebraným dětem dnes přezdívá, čekaly tělesné tresty, mizerná strava i oblečení.

Ani Carrolup, založený v roce 1945 pro dorost kmene…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc