0:00
0:00
Politika31. 7. 20058 minut

Bouyeri bezvěrců nelituje

Mohammed Bouyeri chtěl slavně zahynout v boji s nepřítelem. Nepodařilo se. Chtěl být mučednicky popraven. Ani to mu osud nedopřál. Přesto uspěl – dokázal svůj vztek přelít do ulic. Mohammed Bouyeri loni v listopadu rituálně zavraždil nizozemského dokumentaristu Thea van Gogha. Krátce nato v blahobytném království vzplály mešity a pak zase na oplátku kostely – Mohammedův řeznický nůž zamířil neomylně přímo do srdce dlouho pěstěné kultury tolerance. Nyní za to nizozemský terorista marockého původu nafasoval doživotí.

Astronaut
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. Autor: Respekt

Mohammed Bouyeri chtěl slavně zahynout v boji s nepřítelem. Nepodařilo se. Chtěl být mučednicky popraven. Ani to mu osud nedopřál. Přesto uspěl – dokázal svůj vztek přelít do ulic. Mohammed Bouyeri loni v listopadu rituálně zavraždil nizozemského dokumentaristu Thea van Gogha. Krátce nato v blahobytném království vzplály mešity a pak zase na oplátku kostely – Mohammedův řeznický nůž zamířil neomylně přímo do srdce dlouho pěstěné kultury tolerance. Nyní za to nizozemský terorista marockého původu nafasoval doživotí.

↓ INZERCE

Promluvíme si

Pošmourné listopadové ráno 2004. Ulicemi průmyslového předměstí Amsterodamu šlape na bicyklu do práce nepřehlédnutelný, rozložitý blondýn. Čtyřicátník se jmenuje Theo van Gogh, točí provokativní filmy (ten poslední kritizuje násilí páchané na ženách v muslimských rodinách), píše provokativní články a považuje sám sebe za „starého reakcionáře“. Žije obklopen ženami, rozhazuje peníze, miluje neřesti a své webové stránky pojmenoval „militantní kuřák.nl“. Toto ráno ale jede naposledy.

Na chodníku stojí ve splývavé dželabě šestadvacetiletý Mohammed Bouyeri, potomek marockých přistěhovalců. Kdysi „hodný kluk“ se poslední dobou podivně změnil: je zamlklý, nepracuje, odstěhoval se z rodné čtvrti, žije sám, náruživě studuje Korán, modlí se v kruhu přátel a spřádá plány k obnově slávy Boha a jeho Proroka. Toto…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc