Peru nezahájilo nový rok zrovna šťastně. Hned 1. ledna se jeho obyvatelé museli smiřovat s tím, že povstalecké guerilly – jejich letitá noční můra – pravděpodobně nepatří minulosti, jak se snad v uplynulých měsících mohlo zdát. Skupina sto padesáti ozbrojenců požadujících odstoupení prezidenta Alejandra Toleda oblehla policejní komisařství v třicetitisícovém městečku Andahuaylas na jihozápadě země, zadržela sedmnáct rukojmí a vyhrožovala krveprolitím. Rázný zásah bezpečnostních jednotek sice během čtyř dnů přiměl rebely ke složení zbraní, ale celá událost upozornila, že paramilitární skupiny, jež zemi několikrát přivedly na pokraj chaosu, se po období relativního klidu opět radikalizují.
Pěstujte koku!
Ačkoli guerillovým bojem v Peru během posledních dvaceti let nechvalně proslula především ultralevicová Světlá stezka a Revoluční hnutí Túpac Amarů, je poslední násilná akce dílem povstalců poněkud jiného ražení. Stojí za ní Hnutí etnocaceristů, složené převážně z veteránů peruánsko-ekvádorské války (1995), jež nové členy (podle odhadů je jich dnes kolem čtyř tisíc) verbuje hlavně mezi mládeží frustrovanou chudobou a vysokou nezaměstnaností.
Etnocaceristé sami sebe prezentují jako patrioty, obránce domorodého obyvatelstva a peruánských zájmů. Volají po očistě společnosti a žádají bezpodmínečné odstoupení současné vlády prezidenta Alejandra Toleda, kterou obviňují…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu