Súdánské městečko Labado zmasakrovaly loni vládní jednotky a rebelové. Dnes se mezi vypálené zdi uprostřed pouště znovu vrací život. Obrat způsobila malá jednotka 50 vojáků v uniformách Africké unie.
V súdánském Dárfúru byly v posledních dvou letech povražděny stovky tisíc lidí – přesné číslo už nikdo nespočítá. Z pětadvaceti tisíc původních obyvatel městečka Labado byla loni v prosinci také část povražděna, zbytek utekl. Do vyprahlé pustiny čněly dlouhé měsíce jenom obrysy ruin. Osud města se zdál být zpečetěn.
Dnes podle amerických The New York Times ve městě znovu žije a opravuje zničené příbytky okolo 5000 obyvatel – navrátivších se uprchlíků a pracovníků humanitárních organizací. A s problémy své první velké mírové mise se tu potýká organizace jménem Africká unie (AU). Nemá zkušenosti, lidi ani prostředky a řeší katastrofu, se kterou by měly problémy i vojenské spolky typu NATO. Ale snaží se: právě ona je příslibem, že Afrika zužitkuje miliardy slíbené na nedávném summitu G8 ke svému prospěchu.
Být jako Evropané
Africká unie byla založena v roce 2002 na nefunkčních troskách Organizace africké jednoty (OAJ). Tvoří ji s výjimkou Maroka všechny africké země a rozdíl mezi starou a novou organizací je v cílech: OAJ byla sdružením nově nezávislých států, které spojovala snaha vymanit se z vlivu bývalých kolonizátorů. Hlavním principem byla vzájemná solidarita a nevměšování: do našich afrických věcí teď už nikomu…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu