Klony na divokém východě
Uplynul sotva rok od chvíle, kdy svět strnul nad úspěchem vědců, kterým se podařilo naklonovat lidské embryo, a už je na světě další senzační zpráva: tým korejských biologů tentokrát vytvořil pro jedenáct nemocných lidí buňky určené k léčbě dosud nevyléčitelných onemocnění. Zprávy o podobných úspěších přicházejí i z Velké Británie a dalších zemí. Přesto nevyvolávají žádný zvláštní jásot. Spíše naopak – řada lidí se tváří v tvář těmto novinkám nijak netají svým zděšením
Uplynul sotva rok od chvíle, kdy svět strnul nad úspěchem vědců, kterým se podařilo naklonovat lidské embryo, a už je na světě další senzační zpráva: tým korejských biologů tentokrát vytvořil pro jedenáct nemocných lidí buňky určené k léčbě dosud nevyléčitelných onemocnění. Zprávy o podobných úspěších přicházejí i z Velké Británie a dalších zemí. Přesto nevyvolávají žádný zvláštní jásot. Spíše naopak – řada lidí se tváří v tvář těmto novinkám nijak netají svým zděšením.
Systém Dolly
Ještě před několika lety držel biolog José Cibelli z Michigan State University prst pevně na bouřlivém tepu disciplíny označované jako léčebné klonování. „Teď hrajeme druhé housle. Králem je U Sok-hwang z univerzity v Soulu,“ konstatuje americký vědec argentinského původu.
U Sok-hwang sklízí úspěchy tam, kde Spojené státy dobrovolně vyklidily pozice. Jihokorejská administrativa totiž bez potíží umožnila to, čemu se americká brání – vytvoření výkonné klonovací továrny. Není to přitom otázka peněz, ale různě nastavených pravidel.
Právě díky nim se U Sok-hwangovi podařilo v poslední době dát už dvakrát „flek“ celému odbornému světu. Loni vytvořila jeho „fabrika“ klonováním první lidská embrya. A teď získal embryonální kmenové buňky „ušité na míru“ konkrétním pacientům.
Vědci z Hwangova týmu odebrali kousek kůže devíti lidem…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu