Ivan Mikloš (45) je hlavním autorem slovenské daňové reformy, za kterou jej prestižní ekonomický časopis Euromoney loni ocenil titulem „ministr financí roku 2004“. V letech 1991 až 1992 byl ministrem privatizace, do vlády se vrátil v roce 1998 jako vicepremiér pro ekonomiku.
Jak dopadl na Slovensku první rok rovné devatenáctiprocentní daně?
Celkově jsme vybrali tolik, kolik jsme očekávali, a zhruba stejně, jako by to bylo bez reforem, ale struktura byla překvapivě jiná. Víc se vybralo na přímých daních, méně na nepřímých jako DPH – ten pokles ale nesouvisí s reformou, spíše se vstupem do Unie.
Nakolik se na vyšším výběru přímých daní projevuje to, že se už tolik nevyplatí a ani nedá šidit na daních?
Vyšší výběr je dán hlavně rychlejším růstem HDP, růstem zaměstnanosti a reálných mezd. Hodnotit pokles daňových úniků je ještě brzo, ale předpokládám, že s tím souvisí. Vycházím z logické úvahy, že při nižší sazbě daně je nižší motivace se dani vyhnout a hlavně se se zjednodušením systému a zrušením výjimek snížila možnost daně krátit.
ODS chce v Česku zavést patnáctiprocentní rovnou daň, v Rusku už mají dokonce 13 %. Myslíte si, že byste i vy mohli jít ještě níž?
V delším horizontu ano, nyní ne. Máme i jiné cíle, které jsou důležitější – především snižování deficitu veřejných financí, který byl…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu