Kniha Zdena Kolesára je nejen atraktivním průvodcem historií designu, ale ukazuje také, jak vzhled lidských výrobků souvisí s politikou.
Přes chmurné prognózy z počátku devadesátých let se umělecké publikace prosadily na uvolněném knižním trhu docela úspěšně. Kvalita i vyšší cena z nich učinily noblesní dárkové zboží, které knihkupci rádi nabízejí kvůli parádě i zisku, a velikánů světového malířství najdeme v lepších prodejnách plné regály. Hojnost publikací vychází také o kvalitní architektuře, avšak výtvarný obor, s nímž každý přichází do bezprostředního styku nejčastěji, zůstával dlouho zanedbán. Souhrnné dílo o designu výrobků v češtině donedávna chybělo. Vysoká škola umělecko-průmyslová v Praze se tuto mezeru rozhodla vyplnit se slovenskou výpomocí a vydala aktualizovanou a rozšířenou verzi publikace Zdena Kolesára Kapitoly z dějin designu, jež vyšla ve Slovenském centru designu v Bratislavě v letech 1998 a 2000.
Kde začíná design
Do relativně útlé knihy se autorovi i editorům podařilo vměstnat neobyčejné množství různorodých informací o vývoji v oblasti, kde se estetika prolíná se sociologií, ekonomií, technikou a řadou dalších disciplín. Předmět zkoumání je v dějinách designu poměrně všeobsáhlý, a tím dost těžko uchopitelný. Stylotvornost vnímáme nejzřetelněji u malířství, sochařství či architektury, v nejširším smyslu však má určitý design asi vše, co poznamenala lidská tvořivost, třeba i kulturní krajina nebo…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu