Památník tragédie už stojí. Do rozstřílené budovy školy prší, ve vyhořelé tělocvičně moknou věnce a květiny, pod nohama skřípou střepy a ve třídách se v prachu válí kusy učebnic.
Kulturní dům v severoosetském Beslanu je moderní patrová stavba s kinem a prostorným atriem. Hlídá ji mladý milicionář s kalašnikovem. Uvnitř si několik lidí prohlíží návrhy budoucího památníku, plánovaného na místě základní školy, kterou loni 1. září obsadili teroristé a vzali přes tisíc lidí – včetně několika set dětí – jako rukojmí. Při záchranné akci o dva dny později bylo pak za dosud nevyjasněných okolností zabito na 330 osob. Nyní umělci a architekti navrhli přesně to, co se od nich čekalo – pietní místo se stromy a pomníkem zobrazujícím utrpení obětí. Uvažuje se i o chrámu. Doslova za dvěma rohy od kulturáku už ale památník tragédie stojí. Do rozstřílené budovy školy z červených cihel prší dírami ve stropu, ve vyhořelé tělocvičně moknou věnce a květiny, které místní stále přinášejí. Návštěvník prochází patrovou stavbou, pod nohama skřípou střepy a ve třídách se ve vrstvě prachu válí kusy učebnic. Zdi nesou stopy po střelbě a nápisy sprejem o mrtvých a pomstě. Před stavbou, kde zahynuly stovky především žen a dětí, se nerušeně pase osel.
Nejtěžší je to s prvňáky
Hned po třech tragických dnech na začátku loňského září se do Beslanu začala dostávat humanitární pomoc. Přijely týmy psychologů, které se snažily…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu