OSN nezvládá ani své vlastní řízení, ani nejbolavější problémy planety. To ale odráží jen dvě strany téže mince – potřeby reformy.
Organizace spojených národů se po 60 letech své existence v původní podobě přežila a potřebuje reformu. První reformní návrhy publikoval v prosinci reformní tým a s konkrétními plány na změnu je uveřejnil nyní i federální tajemník Kofi Annan.
Kromě korupce v souvislosti s dodávkami potravin do Iráku, do níž byl zapleten syn generálního tajemníka a nad nímž Kofi Annan přivíral oči, zůstávají na pověsti OSN i další skvrny, jako je sexuální zneužívání dětí modrými přilbami v Kongu, neakceschopnost vůči krveprolití v Dárfúru a samotná neochota nazvat toto cílené vraždění genocidou. Ostatně symbolem praktik kolem reformy OSN je samotná její budova v New Yorku. Stavba z roku 1950 je prolezlá azbestem, neodpovídá normám a potřebuje rekonstrukci, jejíž náklady se odhadují zhruba na 1 miliardu dolarů. Jenže návrh leží na stole už pět let a nic se neděje, neboť se nedostává peněz i politické vůle.
Paušální a prvoplánové skuhrání na „neschopnou OSN“ ovšem nemá velký smysl. Je totiž nutné dodat jinou věc. Univerzální organizace sdružující – s výjimkou Vatikánu – všech 191 států planety totiž odráží jejich často protichůdné zájmy. Stačí se podívat na výběrový klub, na Evropskou unii a její problémy s vlastními reformami. Je pak…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu