Z jednohlasného občanskodemokratického chóru „Evropská ústava nikdy!“ zazněl překvapivý tón. Vysoce postavený činitel ODS, předseda Senátu Přemysl Sobotka prohlásil, že ústavě říká „měkké ano“. A jeho stranický šéf Mirek Topolánek pak doplnil, že ODS prý ví jak „umožnit, abychom tolerovali projití evropské ústavní smlouvy“ parlamentem.
Jak k této změně došlo? Anebo přesněji – dá se dvěma výrokům vůbec říkat změna? Skeptický eurooptimista bude jistě tvrdit, že ne. Sobotka není v ODS významný hlas a Topolánek zase vždy patřil k spíše „proevropským“ členům. Navíc se oba dopustili svých výroků těsně po jednání s Evropany – Sobotka v Praze po schůzce s velvyslanci a Topolánek přímo v jámě lvové, v Bruselu, kde se poprvé přidal k debatě uvnitř Evropské lidové strany, instituce zapáleně podporující myšlenku unijní ústavy. Co ale bude šéf ODS říkat po návratu do Čech? „Zdravé jádro“ partaje, zastupované Martinem Římanem a Janem Zahradilem, se ostatně už nechalo slyšet, že na svém odporu k ústavě strana nic nemění.
Optimistický eurooptimista ale bude situaci nahlížet jinak. Záchvěvy u evropského kormidla ODS totiž mohou signalizovat, že straně pomalu začíná docházet blížící se vládní odpovědnost. A je jistě rozdíl popichovat ze zadní řady, nebo mít na triku zamítavé referendum se všemi možnými důsledky, které něco takového může Česku (a v jistém ohledu i Evropě) přinést. Navíc ani ti…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu