Na univerzitě v australském Queenslandu vynalezli podivnou houbu, která změní všemi milovaná osobní auta. Možná je ani nepoznáme – nebudou zlověstně vrčet, ale tiše za jízdy hvízdat a místo otravných plynů znečišťujících atmosféru z nich budou stoupat oblaka vodní páry. A ještě jedna maličkost: když s takovým autem nebudeme zrovna cestovat, zapojíme ho do zásuvky a ono dodá elektřinu do domácnosti. Celý ten zázrak bude mít na svědomí motor poháněný vodíkem, k němuž teď vědci z Queenslandu učinili podstatný krok.
Z vody nebo uhlí
Hlavní problémy jsou u vodíku jako energie budoucnosti zatím dva: jak si vodík opatřit a jak jej skladovat. Napřed k první otázce: Vodík je sice nejrozšířenějším prvkem ve vesmíru, na Zemi se však jako z udělání téměř nevyskytuje v čisté podobě. Pokud tedy z něho chceme – reakcí s kyslíkem v palivových článcích – vyrábět elektřinu, musíme ho nejdříve uvolnit z některých jeho běžných sloučenin, například hydrokarbonátů (sloučenina s uhlíkem) nebo vody (s kyslíkem). Obě cesty mají své plusy a minusy: vodík získaný z vody je zcela ekologický, ale dražší, vodík z hydrokarbonátů je levnější, při této reakci ale vznikají skleníkové plyny.
Američané chtějí vodík získávat z větší části právě z hydrokarbonátů, především z uhlí. Energii k uskutečnění této reakce dodají rozhodující měrou běžné tepelné elektrárny. Výsledkem budou vodíkové…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu