Pan Marek mě zpochybnil neprávem
V Respektu č. 3/2004 byl pod článkem Vítej domů, bestie uveřejněn záznam rozhovoru s mou osobou o vlcích ve středověku. V č. 5/2004 pan Jindřich Marek v polemice nazvané O šelmách a lidech tvrdě odsoudil příklady uvedené v tomto rozhovoru a učinil z toho závěry, které se mě hluboce dotýkají.
Některé příklady kritizuje pan Marek neprávem. Naznačuje například, že jsem si jméno Vlk z Násilé vymyslela. Toto jméno je v listině olomouckého biskupa Dětřicha z roku 1297 a jiných listinách té doby. Zdálo se mi příhodné jako příklad jmen vyjadřujících obdiv k vlkům.
Jako jeden z příkladů symbolického vyjádření rozvratu společnosti tím, že vlci se objevují ve městě, jsem uvedla citát z jednoho olomouckého rukopisu, který parafrázuje verš ze starozákonní knihy Přísloví. Pan Marek bohužel tento verš nenašel a podle něho neexistuje. Jiné panem Markem kritizované nedostatky (zmínka o císaři Otovi III.) vznikly krácením textu, které posunulo napadané příklady do poněkud jiných souvislostí.
Strach patří k nejpůvodnějším základním lidským pocitům. Již dávno se zjistilo, že někdy člověka chrání, avšak často vede k jednání, které je zhoubné pro jednotlivce i pospolitost. Proto hrdinské eposy i křesťanské legendy – přirozeně různým způsobem – ukazovaly vzory překonávání strachu. I bajky o vlkovi,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu