0:00
0:00
Civilizace5. 12. 20046 minut

Libo demokracii? Chtějte právo!

Právě v době, kdy celý svět sledoval ukrajinské volby a chystá se na lednové hlasování o palestinském lídrovi i iráckých zákonodárcích, přichází na české pulty překlad knihy, která se zbožštěním svobodných voleb polemizuje. Snad nikdo soudný si nedělá iluze, že ve státě bez demokratické tradice by volby samy o sobě navodily ráj na zemi, ale čtyřicetiletý Američan – rodem indický muslim z Bombaje – Fareed Zakaria to ve svém díle Budoucnost svobody prezentuje přímo kacířsky: demokratické volby v té či oné zemi ještě zdaleka nezaručují ani liberální režim, ani občanské svobody, ba čím dál tím častěji spějí ke vzniku neliberálních demokracií. Ty jsou v jeho pojetí ještě dále od cesty ke svobodě než opačný případ – liberální autokracie. Ne snad že by editor prestižního magazínu Newsweek maloval čerta na zeď, nicméně říká, kam je třeba soustředit pozornost – místo na symboliku voleb spíše na budování systémů dělení moci, práva a ochrany základních svobod. Není divu, že Zakariova kniha vyvolala podobně zásadní debaty jako o něco dříve díla Francise Fukuyamy o konci dějin, rozuměj o definitivním vítězství liberální demokracie, a Samuela Huntingtona o střetu civilizací.

Astronaut
Fotografie: Nejdřív svobodu, volit budeme potom. (Anglický král vydává Magnu Chartu.) Foto Profimedia.cz / Corbis Autor: Respekt

Právě v době, kdy celý svět sledoval ukrajinské volby a chystá se na lednové hlasování o palestinském lídrovi i iráckých zákonodárcích, přichází na české pulty překlad knihy, která se zbožštěním svobodných voleb polemizuje. Snad nikdo soudný si nedělá iluze, že ve státě bez demokratické tradice by volby samy o sobě navodily ráj na zemi, ale čtyřicetiletý Američan – rodem indický muslim z Bombaje – Fareed Zakaria to ve svém díle Budoucnost svobody prezentuje přímo kacířsky: demokratické volby v té či oné zemi ještě zdaleka nezaručují ani liberální režim, ani občanské svobody, ba čím dál tím častěji spějí ke vzniku neliberálních demokracií. Ty jsou v jeho pojetí ještě dále od cesty ke svobodě než opačný případ – liberální autokracie. Ne snad že by editor prestižního magazínu Newsweek maloval čerta na zeď, nicméně říká, kam je třeba soustředit pozornost – místo na symboliku voleb spíše na budování systémů dělení moci, práva a ochrany základních svobod. Není divu, že Zakariova kniha vyvolala podobně zásadní debaty jako o něco dříve díla Francise Fukuyamy o konci dějin, rozuměj o definitivním vítězství liberální demokracie, a Samuela Huntingtona o střetu civilizací.

↓ INZERCE

Čím hrozí voliči

Zakaria souhlasí s Fukuyamou v tom, že liberální demokracie na konci 20. století zvítězila. Dokládá to tím, že i nepřátelé demokracie používají její slovník a napodobují její…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc