Ten den parlament schválil nový státní znak – český lev měl nad hlavou rudou pěticípou hvězdu a na hrudi zlatou vatru. A v pražské pankrácké věznici krátce před polednem komunistická justice vykonala poslední trest smrti za politickou činnost. Psal se 17. listopad 1960.
Když se komunisté zmocnili vlády, bylo Vladivoji Tomkovi patnáct. Žil v letenském činžáku v chudém bytě s matkou, vdovou po legionářském důstojníkovi. Chodil do skautu, stavěl si amatérské krystalky, každý večer poslouchal Hlas Ameriky a BBC. Se spolužáky z La Guardiova gymnázia na pražské Letné se v nedaleké Stromovce domluvili, že nechtějí jen přihlížet tomu, co se děje kolem. „Mezi svými spolužáky, kteří též neměli kladný poměr k našemu zřízení, byl vždy ,vzorem’ jak vystupovat proti socialistické společnosti,“ napsalo později ministerstvo spravedlnosti k jeho žádosti o milost. „Po únorových událostech v roce 1948 se s nimi dohodl na založení protistátní skupiny.“
Plánovali ničení komunistických sekretariátů, chtěli se zmocnit rozhlasu a vyvolat ozbrojené povstání, psali letáky, pokoušeli se vyrobit trhaviny. Vyzbrojeni porůznu sehnanými starými nefunkčními revolvery přepadli vojenskou hlídku a chtěli, aby jim vydala své samopaly. Vojáci, chlapci jen o pár měsíců starší, se začali bránit. Hlídka vystřílela 169 ran a jeden z vojáků za nikdy neobjasněných okolností zahynul.
Byli…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu