V napjaté předvolební atmosféře se afghánskému prozatímnímu prezidentovi Hamídu Karzáímu konečně podařilo prosadit svoji autoritu i mimo hlavní město Kábul. Místo guvernéra nejdůležitějšího města v západním Afghánistánu, Herátu, nuceně opustil Ismail Chán, jeden z nejmocnějších místních vojenských vládců, tzv. warlordů. Karzáí tak porazil velmi silného a bohatého protivníka, navíc podporovaného sousedním Íránem, kam přes Herát vede jediná použitelná silnice. Ze „zdaňování“ dopravy zboží mezi oběma zeměmi získával Ismail Chán neuvěřitelných více než milion dolarů denně (což by stačilo na pokrytí více než poloviny afghánského státního rozpočtu).
Vše se odehrálo téměř bez prolévání krve – oficiálně se mluví jen několika desítkách mrtvých. Jedinou stopou dramatu zůstávají zvýšené ceny potravin a vypálené úřadovny agentur OSN. Klíčová přitom byla aktivní pomoc Američanů, která naznačuje možný nový trend – ochotu více zasahovat nejen proti zbytkům Tálibánu a al-Káidy, ale také proti dalším nepřátelům ústřední vlády.
Lev z Herátu
Ismail Chán, který nyní pobývá jako „soukromník“ ve svém domě v Herátu, je jedním z rozporuplných velitelů afghánských „mudžáhedínů“. Svůj boj zahájil krátce po invazi Sovětů v roce 1979 a brzy dostal čestnou přezdívku „Lev z Herátu“. Po pádu prosovětské vlády se nakrátko stal guvernérem oblasti, ale po dobytí Herátu Tálibánem byl uvězněn. Podařilo se mu…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu