Obojí vyvolává vášnivé debaty. Ukusovat ze zdejší „až příliš chráněné“ krajiny kousky podnikatelské svobody a povolovat v národních parcích sjezdovky a zábavní centra, nebo naopak rozšířit ochranu na další území? Jasno nemá ani vláda: právě v těchto dnech schválila první chráněná ptačí území evropského projektu Natura 2000. A ve stejnou dobu stáhlo ministerstvo životního prostředí svůj letitý plán na přesun Novohradských hor mezi chráněné krajiny.
Kudy do tundry, prosím?
O tom, že v Novohradských horách by měla vzniknout chráněná krajinná oblast se uvažovalo už od pádu komunismu. „Měli jsme představu, že se z bývalých zemědělských družstev stanou ekologické farmy, ve vsích se budou pěstovat tradiční řemesla a to vše přitáhne lehkou turistiku,“ vzpomíná Vladimír Molek z ekologického sdružení Calla, který se tehdy na návrhu chráněné krajinné oblasti (CHKO) podílel.
Věc měla i čistě záchovný rozměr. Kolem ostnatých drátů železné opony komunisté léta udržovali zemi nikoho a této opuštěné krajině teď hrozilo, že se stane snadnou kořistí nejrůznějších kombinátorů. Plán na novohradskou CHKO měl této hrozbě zabránit. Byl projednán s obcemi, měl plnou podporu místních starostů a ministr František Benda prohlásil jeho schválení za „otázku velmi krátkého času“. Novohradská městečka se přela o to, kde bude sídlo budoucí Správy CHKO, a na některých…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu