Už déle než rok staví Izrael na ochranu proti pronikání teroristů z palestinských území bezpečnostní bariéru. Čelí při tom odsudkům Mezinárodního soudního dvora v Haagu, OSN i Evropské unie. K tomuto dlouhodobému sporu (naposledy viz Respekt č. 28 a 31/2004) nyní Respekt požádal o názor uznávaného publicistu Josiho Kleina Haleviho, autora knih o izraelsko-palestinském soužití.
Nejde jen o bezpečí
Bariéra, kterou Izrael staví po celém obvodu Západního břehu Jordánu, by mě měla děsit. Oplotit židovský stát, to je svým způsobem výsměch vůči slibům jeho duchovních otců, že vyvedou Židy z ghetta. A oddělit se plotem od arabského světa, to je vážné ohrožení naděje, že Izrael, jeho kultura a spiritualita jednoho dne najdou své místo na Blízkém východě – naděje, kvůli které jsem se kdysi já, věřící Žid, vydal na roční pouť do mešit v Izraeli a na okupovaných územích. Plot ukončuje více než třicetiletou politickou snahu Izraele o kontakt s okolím, od „otevřených mostů“ přes řeku Jordán v 70. letech až po „sousedský plot“ na severní hranici v 80. letech, skrze nějž cestují každý den do Izraele libanonští dělníci.
Argument pro stavbu plotu zní, že se tím zachrání životy. Zatímco více než 120 úspěšných sebevražedných útočníků se dostalo do Izraele ze Západního břehu, ani jeden nepřišel z pásma Gazy, které už je odděleno podobným typem plotu. Co však…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu