0:00
0:00
Domov18. 7. 20045 minut

Sbohem, Atto

Po americkém Kongresu zveřejnil s napětím očekávané a pro světovou politiku nesmírně důležité dokumenty i tamní Senát. Jde v nich o pravdivost zpráv amerických tajných služeb o Saddámově podpoře terorismu a o pravděpodobnosti, že bagdádský režim drží zbraně hromadného ničení. Hodnocení těchto zpráv, klíčových pro vyhlášení irácké války, se týká i Česka. „Česká kapitola“ amerických parlamentních zpráv se týká notoricky známé a diskutované věci: možné schůzky šéfa teroristického útoku na USA Muhammada Atty s iráckým diplomatem Al Aním v Praze v dubnu 2001. Právě o ni se opíraly úvahy o jasném napojení al-Káidy na Saddámův režim. „Informace o schůzkách Atty s Al Aním se nepodařilo prokázat,“ zopakovali teď po kongresmanech i senátní vyšetřovatelé. Jejich verdikt stojí především na výpovědi odcházejícího šéfa CIA George Tenneta, jehož pochyby jsou už rovněž veřejně známé.

Astronaut
Fotografie: Kamarádi před hamburskou mešitou Al Kuds, 1999. (Na snímku vyfotografovaném pravděpodobně jedním z pilotů teroristického útoku 11. září 2001 Ziadem Samirem Jarrahem je Atta druhý sedící zprava.) Foto: Profimedia.cz / AFP Autor: Respekt

Po americkém Kongresu zveřejnil s napětím očekávané a pro světovou politiku nesmírně důležité dokumenty i tamní Senát. Jde v nich o pravdivost zpráv amerických tajných služeb o Saddámově podpoře terorismu a o pravděpodobnosti, že bagdádský režim drží zbraně hromadného ničení. Hodnocení těchto zpráv, klíčových pro vyhlášení irácké války, se týká i Česka.

↓ INZERCE

Tennetova skepse

„Česká kapitola“ amerických parlamentních zpráv se týká notoricky známé a diskutované věci: možné schůzky šéfa teroristického útoku na USA Muhammada Atty s iráckým diplomatem Al Aním v Praze v dubnu 2001. Právě o ni se opíraly úvahy o jasném napojení al-Káidy na Saddámův režim. „Informace o schůzkách Atty s Al Aním se nepodařilo prokázat,“ zopakovali teď po kongresmanech i senátní vyšetřovatelé. Jejich verdikt stojí především na výpovědi odcházejícího šéfa CIA George Tenneta, jehož pochyby jsou už rovněž veřejně známé. „My jejich setkání samozřejmě nemůžeme vyloučit, jsme ale stále víc skeptičtí, že k němu došlo. Považujeme za téměř vyloučené, že by Atta odjel do Prahy v dubnu 2001, v době, kdy vrcholily přípravy na zářijový teroristický útok, a setkáním s Al Aním riskoval prozrazení akce,“ řekl před deseti dny novinářům Tennet. Na druhou stranu ale CIA připouští, že koncem dubna téhož roku přišlo na jeden z Attových amerických účtů sto tisíc dolarů: transakce mohla být…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc