Boj o SuperČEZ se opět otevírá. Bývalý generální ředitel Jaroslav Míl jej vymyslel, Zemanova vláda započala, Špidlova vláda dokončila, ale antimonopolní úřad do značné míry omezil. Jenže energetici našli cestu, jak alespoň některé vynucené změny v původním projektu zvrátit. Pomohl jim v tom český vstup do Evropské unie a také nedůslednost antimonopolních úředníků. Ti teď budou muset rozhodovat znova.
Prodat a hned koupit
Loni v březnu povolil Úřad na ochranu hospodářské soutěže společnosti ČEZ, aby převzala distribuční firmy, a mohl vzniknout tzv. SuperČEZ, tedy spojení výroby elektřiny s distribucí a jejím prodejem konečným spotřebitelům. Antimonopolní úřad souhlasil pouze za předpokladu, že budou splněny tři podmínky: ČEZ prodá svůj podíl v přenosové soustavě, dále své menšinové podíly ve třech distribučních společnostech (Pražské, Jihočeské a Jihomoravské) a jeden ze získaných většinových podílů.
Celkem rychle splnil ČEZ podmínku prodeje podílů v Jihočeské a Jihomoravské energetice, když si v průběhu loňského léta vyměnil akcie s druhou nejvýznamnější společností na českém energetickém trhu – německou společností E.ON. Pokud jde o poslední minoritní podíl v Pražské energetice, ČEZ v květnu letošního roku vyhlásil soutěž na jeho prodej. O podílu v přenosové soustavě zatím ČEZ oficiálně s nikým nejednal. Lze ale očekávat, že v nejhorším případě dojde k zpětnému převodu na stát.
Nejzajímavější je ovšem situace v Severočeské…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu