0:00
0:00
Zahraničí25. 4. 20046 minut

Šaronův taktický ústup

Je to průlom, nebo jen taktický trik? Když předminulý týden představil izraelský premiér Ariel Šaron ve Washingtonu svůj plán na jednostranné stažení vojáků z Gazy a z některých částí Západního břehu Jordánu, americký prezident George W. Bush ho jednoznačně podpořil slovy, že to je „historická a odvážná akce“. Souhlasil i s dalšími Šaronovými záměry. Oficiálně označil návrat do původních izraelských hranic před rokem 1967 za nerealistický a podpořil ponechání velkých židovských osad na Západním břehu. Šaron svůj plán předkládá k politické debatě. Má ho schválit nejen vláda a parlament, ale i referendum mezi 200 tisíci členy jeho pravicové strany Likud, plánované na 2. května. Podle průzkumů veřejného mínění podporuje plán 60 % Izraelců.

Astronaut
Fotografie: Tenhle ukazatel k osadě Maale Adummim tu už zůstane, pokud Šaron prosadí svou. (Foto je z roku 2002, kdy na příjezdové silnici zaútočil jeden palestinský sebevrah.) Foto Profimedia.cz / AFP Autor: Respekt

Je to průlom, nebo jen taktický trik? Když předminulý týden představil izraelský premiér Ariel Šaron ve Washingtonu svůj plán na jednostranné stažení vojáků z Gazy a z některých částí Západního břehu Jordánu, americký prezident George W. Bush ho jednoznačně podpořil slovy, že to je „historická a odvážná akce“. Souhlasil i s dalšími Šaronovými záměry. Oficiálně označil návrat do původních izraelských hranic před rokem 1967 za nerealistický a podpořil ponechání velkých židovských osad na Západním břehu.

Šaron svůj plán předkládá k politické debatě. Má ho schválit nejen vláda a parlament, ale i referendum mezi 200 tisíci členy jeho pravicové strany Likud, plánované na 2. května. Podle průzkumů veřejného mínění podporuje plán 60 % Izraelců.

↓ INZERCE

Cestovní plán skončil

Přinejmenším v jednom bodě lze mluvit o průlomu už nyní – tak otevřenou podporu židovských osad ještě žádný americký prezident nevyslovil. Bushovi předchůdci, včetně jeho otce George Bushe staršího, tvrdě kritizovali jejich rozšiřování. Jakkoli třeba vztahy Billa Clintona s tehdejším premiérem Jicchakem Rabinem byly velice dobré, otázku osad vždy Američané viděli jako něco, o čem se bude muset ještě vyjednávat. A dokonce i od současného amerického prezidenta před časem zaznělo, že bude-li Izrael v rozšiřování osad pokračovat, omezí Spojené státy svou štědrou podporu, která dnes činí kolem tří miliard…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc