Koizumi tlačí na pilu
Japonsko si oddechlo, když dorazila zpráva o propuštění tří jeho občanů zadržovaných v Iráku. Země byla daleka toho, aby ji únos těchto osob sjednotil. V ulicích propukly demonstrace tvrdě kritizující premiéra Džuničira Koizumiho za to, že vyslal do Iráku kontingent o síle 550 mužů, přestože pacifistická ústava, sepsaná po druhé světové válce, takový krok neumožňuje. Navíc únosci tvrdili, že zajaté zaživa upálí, pokud Tokio jednotky nestáhne. Rodiny některých zadržovaných apelovaly, ať vláda tomuto požadavku vyhoví. Ale Koizumi necouvl.
Japonsko si oddechlo, když dorazila zpráva o propuštění tří jeho občanů zadržovaných v Iráku. Země byla daleka toho, aby ji únos těchto osob sjednotil. V ulicích propukly demonstrace tvrdě kritizující premiéra Džuničira Koizumiho za to, že vyslal do Iráku kontingent o síle 550 mužů, přestože pacifistická ústava, sepsaná po druhé světové válce, takový krok neumožňuje. Navíc únosci tvrdili, že zajaté zaživa upálí, pokud Tokio jednotky nestáhne. Rodiny některých zadržovaných apelovaly, ať vláda tomuto požadavku vyhoví. Ale Koizumi necouvl. „Plyne z toho všeho pár poučení,“ uvedl v komentáři nejčtenější deník Yomiuri Shimbun. „Tváří v tvář odpuzujícím hrozbám nelze ustupovat,“ napsal list a dodal, že Tokio by se mělo nyní ještě více zasazovat o vybudování nového Iráku.
Irácká zkušenost bude další pobídkou v beztak už pevně se rýsující snaze, aby Japonsko svou pacifistickou ústavu přepsalo – něco takového bylo po celá desetiletí tabu. Navíc má debata o ústavě ještě jeden – a rovněž velmi aktuální – aspekt. Oblastní soud ve Fukuoce na ostrově Kjúšú vynesl předminulý týden rozsudek ve věci žaloby 211 věřících a pozůstalých po padlých z druhé světové války. Žalovaným byl Džuničiró Koizumi. Pře se týkala jeho každoročních návštěv tokijské svatyně Jasukuni, památníku válečných padlých, mezi nimiž ovšem je i 14 odsouzených válečných zločinců nejvyšší kategorie.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu