Premiér Špidla hrábne trochu nepřítomně rukou do misky s pistáciovými ořechy. „Takže prosím.“ V malé místnosti ztracené v katakombách Poslanecké sněmovny právě začíná historicky první oficiální slyšení, které kdy dopřál český předseda vlády ekologickým aktivistům. Příští půlhodinu se povede řeč o miliardovém projektu výstavby jezů na Labi. Spor mezi zastánci a odpůrci stavby bude zanedlouho řešit vláda a informační kampaň obou stran vrcholí.
Anachronismus
Na jedné straně stolu tři zástupci ekologů, na straně druhé předseda vlády a jeho poradce. „Pan premiér nám naslouchal,“ pochvaluje si setkání šéf ekologického spolku Přátelé přírody Marian Páleník. „A z náznaků odhaduji, že není právě velkým příznivcem stavby. Dokonce jsme se shodli na tom, že říční doprava na Labi je anachronismem.“
Brojit proti projektu, který nás má přijít zhruba na deset miliard korun, přišli ještě zástupci sdružení Arnika a Zelený kruh. Chystaná stavba, která má zajistit průjezd lodí s ponorem 140 centimetrů po 345 dní v roce a zachránit tak před úpadkem české rejdaře, rozčiluje ekologická sdružení nejen proto, že díky ní navždy zanikne přirozená řeka s unikátními lagunami, tůněmi nebo ostrůvky lužního lesa. Příznivci životního prostředí jsou přesvědčeni, že ze stavby bude mít prospěch pouze jezová lobby a stavbaři. Dokonce ani podle Světové banky a Nejvyššího…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu