0:00
0:00
Zahraničí4. 4. 20046 minut

Polsko se loučí s levicí

Před dvěma a půl lety se mu říkalo „železný kancléř“, dnes se nikdo nemůže dočkat, až 2. května sbalí svoje kufry a zmizí ze scény. Řeč je o Leszku Millerovi, polském premiérovi a donedávna šéfovi Svazu demokratické levice (SLD), tedy strany, jež v září 2001 s 41 % hlasů triumfálně zvítězila v parlamentních volbách. O co větší je nespokojenost s tímto mužem, o to menší je ale jistota, co se bude dít po jeho odchodu. Většina stran si přeje předčasné volby, zároveň se ale kdekdo takového kroku bojí, protože by mohl umožnit nástup rolnickým radikálům ze strany Sebeobrana, v jejichž čele stojí populistický protievropský tribun Andrzej Lepper.

Anna Matušková, Adam Burakowski
Astronaut
Fotografie: Andrzej Lepper se moc nezměnil od dob před čtyřmi lety, kdy ho policie stíhala za to, že urážel vládu. Foto Profimedia cz / AFP Autor: Respekt

Před dvěma a půl lety se mu říkalo „železný kancléř“, dnes se nikdo nemůže dočkat, až 2. května sbalí svoje kufry a zmizí ze scény. Řeč je o Leszku Millerovi, polském premiérovi a donedávna šéfovi Svazu demokratické levice (SLD), tedy strany, jež v září 2001 s 41 % hlasů triumfálně zvítězila v parlamentních volbách. O co větší je nespokojenost s tímto mužem, o to menší je ale jistota, co se bude dít po jeho odchodu. Většina stran si přeje předčasné volby, zároveň se ale kdekdo takového kroku bojí, protože by mohl umožnit nástup rolnickým radikálům ze strany Sebeobrana, v jejichž čele stojí populistický protievropský tribun Andrzej Lepper.

↓ INZERCE

Nenaplněné sliby

Vláda postkomunistické SLD nahradila v roce 2001 pravicový kabinet, v němž první housle hrála Volební akce Solidarita (AWS). Millerův předchůdce v premiérském křesle Jerzy Buzek nezvládal ekonomickou agendu, natož boj proti korupci, a tak se AWS rozpadla a ve volbách se nakonec ani nedostala do parlamentu. Část jejích členů přešla do nových uskupení – do Občanské platformy (PO), Práva a spravedlnosti (PiS) a Ligy polských rodin (LPR). Tyto frakce společně získaly okolo 30 % hlasů. Jenže Miller, slibující ekonomický rozkvět a zátah na korupci, dostal tolik hlasů, že v koalici s rovněž postkomunistickou lidovou stranou (PSL) pohodlně vytvořil vládu. Toto rozložení sil je nutné připomenout, protože v roce 2001…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc