0:00
0:00
Ekonomika27. 3. 20045 minut

Do přípravky na euro nespěchejme

Astronaut

Přivázat svou měnu k euru co nejdříve po vstupu do Evropské unie, nebo s tím naopak počkat? Názory nových členů klubu se různí. Česká národní banka je spíš pro to druhé.

Račte na molo

↓ INZERCE

Česko se prvního května stane jednou ze zemí EU stojících mimo eurozónu. Takovým státům dává Unie k dispozici systém označovaný zkratkou ERM 2 (Exchange Rate Mechanism 2). Jeho účastníci deklarují, že budou pomocí devizových intervencí udržovat kurz své měny vůči euru ve fluktuačním pásmu ± 15 % okolo vyhlášené střední hodnoty. Významným úkolem ERM 2 je být jakýmsi předváděcím molem, na němž mají státy usilující o euro dokázat, že kurz jejich měny vůči evropskému platidlu je dostatečně stabilní. Mezi podmínkami vstupu do eurozóny je totiž minimálně dvouletá účast právě v ERM 2 – při dodržení dalších omezení.

Pomineme-li tuto povinnou dobu, je delší setrvání na předváděcím molu dobrovolné. Nicméně podle různých prohlášení Evropské centrální banky „se očekává“, že nováčci budou do ERM 2 vstupovat. Například Maďarsko už oznámilo, že je připraveno do ERM 2 vstoupit hned po prvním květnu a usilovat o splnění jeho požadavků déle než stanovené dva roky. Česko je k tomuto kroku výrazně chladnější. Podle zdejší vlády a centrální banky není delší než dvouletý pobyt v ERM 2 žádoucí. A protože experti kladou optimální dobu pro zavedení eura v Česku vzhledem k úrovni domácí ekonomiky někam k roku 2009–2010, je na vstup do europřípravky času…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc