Konstantinos Karamanlis oznámil složení nové řecké konzervativní vlády na ortodoxní svátek Čtyřiceti svatých mučedníků. Členů nové vlády ze strany Nea Dimokratia je ale ještě víc než mučedníků. Ministrů a jejich náměstků je celkem čtyřicet osm, rozdělených po devatenácti ministerstvech. To je hmatatelný výsledek voleb ze 7. března, kdy po osmi letech odcházejí od moci socialisté ze strany PASOK.
Hlavním důvodem, proč Karamanlis sestavil tak neobyčejně početnou vládu, jsou blížící se olympijské hry. Nový kabinet má co dohánět. Zpoždění olympijských staveb není sice fatální, ale přesto citelné. Ještě větší problém představují projekty, jež spadají do kompetence rezortu životního prostředí. Ten měl pod vedením dosavadní ministryně Vaso Papandreu zkrášlit a připravit Athény na nápor návštěvníků her. Realizace však daleko kulhá za smělými plány. Athény dále mají rozbité chodníky, přeplněné ulice a rekreačních zón se tam člověk jen těžko dopátrá.
Sám Karamanlis si vybral populárnější rezort. Nebude jen předsedou vlády, ale i ministrem zodpovědným za olympijské hry. Stane se tak zároveň předsedou strany, premiérem a ministrem kultury v jedné osobě. Hned při oslavě čerstvého volebního vítězství pronesl řeč o prvořadém významu kulturního dědictví a umění. Kultura se postavila na roveň silovým rezortům. Takovou prestiž nemělo ministerstvo od doby, kdy v jeho čele bojovala bývalá herečka Melina Merkuri za návrat parthenonské výzdoby z Britského muzea. I když uvěříme…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu