„Tajné služby jsou jako cumberlandské párečky,“ napsal minulý týden konzervativní britský deník Daily Telegraph. „Stejně jako je možné pochutnat si na párcích, aniž bychom se museli zajímat, z čeho se vyrábí, nemusíme dopodrobna znát metody, jakými nás chrání tajné služby.“ List tak komentoval odhalení, že ke způsobům, jak se britská špionáž stará o bezpečí svých občanů, asi patří i odposlouchávání šéfa OSN Kofiho Annana a možná i dalších činitelů světové organizace.
Bývalá ministryně Clare Shortová, která aféru kolem údajných odposlechů rozdmýchala, dopadla dost potupně. S odstupem týdne lze říct, že britská veřejnost spíše dala za pravdu premiérovi Tonymu Blairovi, který špionáž odmítl potvrdit nebo popřít, prohlásil však, že by tajné služby nikdy neprovedly nic nezákonného. Shortové dnes hrozí vyhazov z labouristické strany.
Děs překladatelky
Začalo to docela nevinně. Státní zástupce ve středu 25. února stáhnul obžalobu proti 29leté Katherine Gunové, která dříve tlumočila pro tajné služby z čínštiny. Je to přesně rok, co Gunová prozradila novináři z týdeníku Observer, že Američané žádali britské tajné služby, aby odposlouchávaly představitele šesti členů Bezpečnostní rady OSN. Konkrétně ty, kteří se ještě nerozhodli, jak budou hlasovat v druhé rezoluci o Iráku. „Vyděsilo mě to,“ prohlásila tenkrát Gunová. Rozhodla se proto porušit…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu