0:00
0:00
Zahraničí29. 2. 20044 minuty

Je dobře, že se mluví o lichvě

Astronaut
Fotografie: Karel Novák (vpravo), původem z Prahy, pomáhá třinácti stům Romů ze dvou osad ve spišských Rudňanech. Na Slovensko se dostal jako pracovník organizace Člověk v tísni. Poté, co se tam oženil, už na Slovensku zůstal. Foto: Ludvík Hradilek Autor: Respekt

Karel Novák, původem z Prahy, pomáhá třinácti stům Romů ze dvou osad ve spišských Rudňanech. Na Slovensko se dostal jako pracovník organizace Člověk v tísni. Poté co se tam oženil, už na Slovensku zůstal.

↓ INZERCE

Romové tvoří třetinu obyvatel Rudňan. Co se v osadách děje?

Dávka tu bude snížena až příští měsíc. Romové říkají, že oni nic takového jako rabování dělat nebudou. Ale jsou to slova střední třídy, s lidmi na dně je těžká řeč.

O kolik se sníží jejich příjem?

Rodina bude v průměru dostávat polovinu peněz, které má dnes. Pro lidi v lichvářských chapadlech se nic nezmění, stejně dnes většinu peněz odevzdávají. Hlavní dopad to bude mít na střední třídu, která zatím dokázala z dávek vyžít. Teď to pro ně bude velmi složité. Zrovna dneska mi jeden říkal, že se chystá prodat nové dlaždičky, protože už stejně nebude mít na lepidlo.

Jak žijí lidé, kteří se dostali do pasti lichvářů?

Děti hladoví. Vyzvednou dávky a vzápětí je odevzdají lichvářovi. Ten jim z toho hned půjčí pět set nebo tisíc korun. Během měsíce jim půjčí ještě několikrát. Z průměrných šestnácti tisíc dostane rodina do ruky tak tři čtyři tisíce.

Kolik lidí ve vašich osadách je na nich závislých?

Tak asi osmdesát procent.

Kdy do tohohle kolotoče zapadli?

Lichva je tu odnepaměti. Její akcelerace přišla počátkem 90. let, když lidi přišli o práci v dolech. Dřív si…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc