Taková pravidla by si přál každý podloudník – i když ho chytnou, hrozí mu maximálně ostuda. Platí ale jen pro poslance a senátory. Rozhodnou-li se porušit zákon přikazující jim zveřejňovat každý rok své příjmy mimo funkci, nic se jim nestane. Proto se i letos – jako každoročně – objevily desítky zpráv o zákonodárcích, kteří porušili svůj vlastní zákon a nepředložili majetkové přiznání. Patří mezi ně tak vysoce postavení politici jako třeba Mirek Topolánek či Miroslav Grebeníček. Jediný, kdo by je mohl hnát k odpovědnosti, jsou jejich vlastní kolegové. A něco takového se dosud nikdy nestalo – až teď.
Mitlener kolegům nevěří
Pět senátorů předalo letos v listopadu mandátním výborům obou komor seznam 57 jmen, jejichž nositelé neodevzdali v termínu své majetkové přiznání. Nejde o banalitu. Povinnost zveřejnit vedlejší příjmy a jména společností, na jejichž výplatní pásce členové parlamentu figurují, funguje jako kontrola korupčního prostředí. Převedeno do praxe – občan, který bude mít pocit, že jeho volený zástupce protežuje nějakou firmu, má možnost nahlédnout do jeho přiznání, zda jej tato firma neplatí.
Senátory k podnětu inspirovalo občanské sdružení Oživení, které poslanecká a senátorská přiznání už dva roky analyzuje. „Považujeme to za jeden z klíčových dokumentů umožňujících občanům kontrolu politiky,“ říká Petr Štěpánek z…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu