0:00
0:00
Kultura8. 11. 20035 minut

Smějeme se s Leninem

Německá komedie Good Bye, Lenin!, která má v Česku premiéru 17. listopadu, žertuje především na účet už neexistující Německé demokratické republiky. To by při znalosti zdejších komedií na normalizační téma mohlo vyvolávat obavy: nesnaží se nám tvůrci náhodou namluvit, že léta za berlínskou zdí byla k popukání? Ne. Nostalgikům tenhle film jako prášek proti bolení hlavy rozhodně neposlouží. Už samotný nápad, na němž scenárista Bernd Lichtenberg a režisér Wolfgang Becker svůj filmový příběh postavili, zní slibně a v komediální branži má cenu zlata. Přesvědčená východoněmecká komunistka a pionýrská vedoucí Christiane Kernerová se počátkem října 1989 při cestě na stranickou veselici připlete k protirežimní manifestaci a mezi mladými demonstranty, do nichž policie buší hlava nehlava, s hrůzou spatří i svého syna Alexe. Sražena infarktem padá k zemi, a když se po osmi měsících probere v nemocnici z kómatu, je v Německu všechno jinak.

Astronaut
mobrazek_1645.jpeg Autor: Respekt
Fotografie: Christiane poprvé na vycházce: Proboha, kde se tu vzaly ty mercedesy? Foto: Hollywood Classic Entertainment Autor: Respekt
↓ INZERCE

Německá komedie Good Bye, Lenin!, která má v Česku premiéru 17. listopadu, žertuje především na účet už neexistující Německé demokratické republiky. To by při znalosti zdejších komedií na normalizační téma mohlo vyvolávat obavy: nesnaží se nám tvůrci náhodou namluvit, že léta za berlínskou zdí byla k popukání? Ne. Nostalgikům tenhle film jako prášek proti bolení hlavy rozhodně neposlouží.

Jak chutná socialismus

Už samotný nápad, na němž scenárista Bernd Lichtenberg a režisér Wolfgang Becker svůj filmový příběh postavili, zní slibně a v komediální branži má cenu zlata. Přesvědčená východoněmecká komunistka a pionýrská vedoucí Christiane Kernerová se počátkem října 1989 při cestě na stranickou veselici připlete k protirežimní manifestaci a mezi mladými demonstranty, do nichž policie buší hlava nehlava, s hrůzou spatří i svého syna Alexe. Sražena infarktem padá k zemi, a když se po osmi měsících probere v nemocnici z kómatu, je v Německu všechno jinak. NDR neexistuje, o přízeň někdejších budovatelů socialismu se v prvních svobodných volbách uchází kapitalistický netvor Helmut Kohl a ulicemi spojeného Berlína se místo trabantů prohánějí bavoráky a mercedesy. Ošetřující lékař Christiane však jejího syna Alexe důrazně varuje, že sebemenší rozrušení by jeho matku mohlo stát život. Mladý muž tedy vymyslí lest – na lůžko upoutaná Christiane musí žít v iluzi, že její milovaná NDR…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc